U stručnoj grupi koja bi se bavila zaštitom i pitanjima restauracije, konzervacije i zaštite srpskog kulturnog nasleđa morali bi svoje mesto da nađu ugledni ljudi od struke – istoričari, istoričari umetnosti, konzervatori i restauratori, izjavio je ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević povodom najave da bi vlada i Srpska pravoslavna crkva u narednim danima trebalo da formiraju specijalni tim za zaštitu srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji, u Crnoj Gori i Hrvatskoj, prenosi Politika.
Prema Vukosavljevićevim rečima, ideja predsednika Vučića o formiranju stručne grupe koja bi se bavila zaštitom srpskog kulturnog nasleđa trebalo je i ranije da se realizuje.
“U konceptu strategije kulturnog razvoja Ministarstva kulture i informisanja afirmisali smo ideju srpskog kulturnog prostora. To je prostor na kojem je srpski narod u toku svog istorijskog trajanja ostavljao tragove materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasleđa. Prostire se od manastira Hilandar, preko Crne Gore sve do Temišvara i Trsta i Beča… Od Dubrovnika, Bosne i Hercegovine sve do kolevke našeg kulturnog identiteta na Kosovu i Metohiji”, kaže Vukosavljević za Tanjug.
Ministar veruje da bi u stručnoj grupi za zaštitu kulturnog nasleđa svoje mesto morali da nađu i predstavnici medija. Kako kaže, u Ministarstvu kulture i informisanja imaju bogato iskustvo komunikacije sa zvaničnim institucijama u svetu za zaštitu spomenika kulture i kulturne baštine.
“Imali smo izuzetno dobre reakcije i informacije iz Uneska kada smo odlučno reagovali na ugrožavanje i devastaciju srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji. Ne vredi nam da se vajkamo jedni drugima, bez poznavanja tehnika i alata predstavljanja problema u međunarodnim organizacijama i međunarodnoj javnosti”, kazao je Vukosavljević.
Izvor: Politika