Obrazovanje i zdravstvo su kičma opstanka Srba na Kosovu i Metohiji, školski plan i program su teme oko kojih nema razgovora – to je naša crvena linija koju ne možemo da pređemo, izjavio je danas u Kosovskoj Mitrovici Branimir Stojanović, zamenik kosovskog premijera.
„Mi znamo da među Srbima nema čoveka koji će pristati da mu se dete školuje po bilo kom planu i programu osim po planu i programu o kom se školuje danas. Mi možemo da razgovaramo u budućnosti o načinu na koji ćemo da se bolje organozujemo, da bolje uokvirimo naše funkcionisanje, ali oko toga po kom planu i programu će se učiti je pitanje koje nikada ne smemo pustoto z naših ruku“, istakao je Stojanović na današnjoj panel-diskusiji “ZSO i obrazovanje”, koju je u Kosovskoj Mitrovici organizovao Kontakt plus radio..
Stojanović je dodao da upravo zato je važno da Zjednica srpskih opština bude garancija svega ovoga što sada imamo i da niko više neće moći da naše pkole i univerzitet naziva „paralelnim institucijama“.
Stojanović i je zjavio da će buduća Zajednica srpskih opština (ZSO) vršiti nadzor nad svim obrazovnim institucijama u opštinama koje budu članice zajednice.
“To je nešto što je dogovoreno Briselskim sporazumom i ZSO će to raditi, bilo kakva druga opcija nije moguća, zato što je to u Briselu dogovoreno”, rekao je Stojanović u Kosovskoj Mitrovici naglasivši da postoje inicijative i želje pojedinaca u Prištini da ZSO bude nevladina organizacija i da ona to šuštinski ne radi.
„Sada je i na ljudima koji će raditi statut ZSO i na onima koji će statut politički dogovoriti da se pobrinu da se ne ide ispod onoga što je postavljeno kao minimum i da u praksi naše obrazovne ustanove na sva tri nivoa (osnovno, visoko i srednje obrazovanje) nastave da funkcionišu kao do sada, ali nadam se i bolje“, rekao je Stojanović.
Odgovarajući na pitanje ko će u budućnosti finansirati srpske škole na Kosovu i Metohiji, Stojanović je rekao da dosad niko nije ni pomislio da to treba da čini neko drugi sem Vlade Republike Srbije.
„Nikada niko nije ni razgovarao o alternativi. Niko nije ni pričao sa nama niti razmišljao o tome da bude drugačije. Pravljenje Zajednice jeste ideja da nađemio način kako da situacija bude prihvatljiva i za ljude u Prištini ali da zaštitimo naše vitalne interese – plan i program, finansiranje i organizaciona struktura koja je od ogromne važnosti“, napomenuo je Stojanović.
Ovu panel-diskusiju organizovali su Kontakt Plus radio i Centar za razvoj žena u okviru projekta “Moj stav” a uz podršku KFOS-a.