• Početna>
  • Vesti>

UNS: Za devet i po meseci 80 slučajeva pretnji, uvreda, i fizičkih napada na novinare

Foto: UNS

Udruženje novinara Srbije je do danas, odnosno u prvih devet i po meseci ove godine, zabeležilo 80 slučajeva ugrožavanja novinara, što je manje nego u istom periodu lane, kada je UNS evidentirao njih 94.
U odnosu na isti period prošle godine povećao se broj pretnji, pa su u UNS-ovoj bazi zabeležene dve pretnje više nego lane. Tako je UNS u prvih devet i po meseci ove godine evidentirao 28 pretnji, dok ih je u istom periodu prošle godine bilo 26.
U UNS-ovoj bazi ove godine su zabeležena i tri slučaja onemogućavanja rada više nego u istom periodu lane, odnosno 23 u odnosu na prošlogodišnjih 20. Povećan je i broj slučajeva napada na imovinu, pa ih je u ovom periodu zabeleženo četiri, dok je prošle godine u istom periodu UNS evidentirao samo jedan ovakav slučaj.
Dok je ove godine, do sada, zabeleženo pet slučajeva vređanja novinara i medijskih radnika, u prvih devet i po meseci prošle godine evidentirana su dva.
S druge strane, UNS je zabeležio više nego upola manje pritisaka nego u istom periodu lane, pa je ove godine u prvih devet i po meseci zabeleženo 14 pritisaka, dok je prošle bilo 34. I fizičkih napada je za tri manje nego lane, odnosno, bilo ih je šest.
Nakon prethodnog, šestomesečnog preseka stanja, UNS je zabeležio nekoliko ozbiljnijih slučajeva pretnji, među kojima su i one upućene novinarima Tanjuga. Na redakcijski imejl u oktobru stigla je preteća poruka.
“Samo da znate da pratimo laži koje svakodnevno plasirate oko države Kosovo i Albanca, kao što pratimo kretanje svakog novinara vaše pseudomedijske agencije na Kosovu. Budite sigurni da će neko od njih dobiti metak u potiljak sledeći put kada bude kročio na tlo republike Kosovo”, pisalo je u ovom pretećem imejlu.
Ovaj imejl je, prema navodima Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal (VTK), upućen sa teritorije Kosova.
UNS je sa svojim ogrankom na Kosovu i Sindikatom novinara Srbije (SINOS) osudio pretnje smrću koje su stigle na redakcijski imejl novinske agencije Tanjug i tražio da međunarodne bezbednosne službe na Kosovu hitno pronađu osobu potpisanu kao Trim Bardi, koja je poslala ovu preteću poruku.
UNS je kao izuzetno zabrinjavajuć zabeležio i slučaj kontinuiranih pretnji i vređanja novinarke Kurira Jelene S. Spasić, i to u komentarima ispod objave na Instagram i Fejsbuk profilu „Fitnes revolucija“. Napadi na ovu novinarku traju i u trenutku dok objavljujemo ovaj izveštaj.
„Ovakve spodobe spaljivati na lomači pred celom familijom”, pisalo je u jednom od komentara.
U prošla tri meseca zabeleženi su i brojni slučajevi onemogućavanja rada novinara i medija. Jedan od primera je zabrana ekipi N1 da prati sednicu Skupštine Grada Kikinda. Uprkos tome što je TV N1 uredno poslala zahtev za akreditaciju, novinarima i medijskim radnicima ove televizije obezbeđenje nije dozvolilo ulazak u zgradu.
Novinari Junajted medija grupe suočavali su se i sa pritiscima koji su dolazili od predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić. Ona ih je označila kao osobe koje pozivaju na građanski rat.
Novinari su od funkcionera dobijali i uvrede, i to na račun fizičkog izgleda.
Urednica portala Jugmedija Milica Ivanović je ispričala UNS-u da je u nezvaničnom delu, između konferencije i obilaska Roštiljijade koja je u Leskovcu u septembru, gradonačelnik ovog grada Goran Cvetanović okupljenim novinarima uvredljivo komentarisao njen izgled i oblačenje.
Rekla je i da joj je nedavno na konferenciji za novinare bilo onemogućeno da postavi pitanje, da ju je gradonačelnik napadao i mahao papirom na kom su bili iznosi novca za projekte Jugmedia.
UNS se obratio gradonačelniku Cvetanoviću, ali do razgovora koji smo tražili još uvek nije došlo.
Bilo je i slučajeva u kojima su pritisci na novinare dolazili od kolega, pa je nizom tekstova u Informeru urednica Jugpresa Ljiljana Stojanović označena kao neko ko postavlja glupa i sramna pitanja, a njeno pitanje nazvali su bezobrazlukom.
Na konferenciji za novinare, organizovanoj u Leskovcu, ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski rekla je da se mladi sve kasnije odlučuju za stupanje u brak i rađanje dece, i apelovala da se to promeni. Tada je Ljiljana Stojanović pitala ministarku kada je ona dobila decu, što su neki mediji ocenili kao „napade Šolakove novinarke na žene koje kasno rađaju“.
Osim uvreda, pritisaka i pretnji, zabeleženo je i povećanje napada na imovinu.
Tako je na Kosovu i Metohiji oštećen i automobil direktorke Kosseva Nevenke Medić. Automobil marke Citroen, kraljevačkih registarskih oznaka je, kako je pisao Kossev, bio parkiran ispred zgrade u kojoj živi Nevenka Medić. Na automobilu su, vidljiva oštećenja na tri mesta, koja su najverovatnije posledica pokušaja paljenja.
Direktorka Kossev-a je slučaj prijavila policiji, koja je uradila uviđaj i uzela izjavu.
UNS sa svojim ogrankom na Kosovu osudio je namerno nanošenje štete na automobilu Nevenke Medić i tražio da policija što pre pronađe počinioce.
UNS je podsetio da je pre skoro 10 godina direktorki Kossev-a zapaljen i potpuno izgoreo automobil koji je korišćen i za redakcijske potrebe, a da počinioci do danas nisu pronađeni.

Comments

Pročitaj još